Home / O Krakowie

O Krakowie

KRAKÓW – MIASTO MAGICZNE

Kraków – dawna stolica Polski, jedno z najpiękniejszych miast Europy i jedna z najlepszych destynacji turystycznych. Średniowieczne Stare Miasto wpisano na listę zabytków UNESCO jako jedno z pierwszych miejsc na świecie. Kraków posiada największy Rynek uznany w 2014 roku za najpiękniejszy rynek na świecie. Uniwersytet Jagielloński to jedna z najstarszych uczelni akademickich w Europie, założona w 1364 roku. Kraków to centrum biznesowe, konwentowe, festiwalowe i artystyczne.
To miasto muzeów, festiwali, klubów muzycznych, kawiarni i restauracji z unikalnym klimatem i wyśmienitą kuchnią. Wszystko to przyciąga corocznie miliony zwiedzających z całego świata.

Kraków to najbardziej związane z medycyną chińską miasto Polski.
– Tutaj, na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował Michał Piotr Boym, który następnie w 1643 roku jako jezuita wyjechał z misją do Chin, gdzie m.in. na dworze Yonglego – ostatniego władcy z dynastii Ming studiował medycynę chińską. Boym był prekursorem medycyny chińskiej w Europie, publikując po łacinie prace z zakresu medycyny chińskiej (m.in Flora Sinensis, Wiedeń 1656, Specimen medicinae Sinicae, wyd. pośmiertne, Frankfurt, 1682).
– Z kolei jedna z pierwszych dziesięciu europejskich prac doktorskich z medycyny chińskiej została obroniona na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1830 roku. Józef Domaszewski dedykował ją akupunkturze.
– Nauczanie TCM w Polsce rozpoczęło się w 1986 roku w Krakowie i nadal kontynuowane jest w Instytucie Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia – największej i najstarszej szkole medycyny chińskiej w Polsce.
– Także Polskie Stowarzyszenie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (PTTMC) zostało założone i ma siedzibę w tym mieście.
– Tu również znajduje się największe w kraju Centrum Medycyny Chińskiej zatrudniające 19 specjalistów oferujących pełny zakres praktyk TCM oraz działa wielu innych lekarzy i terapeutów medycyny chińskiej.